poczytajmimamo
Temat: POMNIK KU CZCI ARMII CZERWONEJ
...się nowej ojczyźnie Podczas radzieckiej i niemieckiej okupacji Gruzini nadal pozostali wierni Polsce. Pomimo że w 1941 r. Niemcy stworzyli Komitet Gruziński (mający być przyszłym rządem oswobodzonej Gruzji), a potem rozpoczęli formowanie Legionu Kaukaskiego, to spośród wielu zaproszonych do współpracy oficerów jedynie dwóch ją podjęło: mjr Dymitr Szalikaszwili (ojciec Johna â dowódcy Sił Zbrojnych USA w latach 90. XX w.) oraz gen. Aleksander Koniaszwili. Natomiast najbardziej pożądany przez Berlin gen. Aleksander Zachariadze demonstracyjnie odmówił jakiegokolwiek współdziałania z państwem, które podbiło Polskę. Zamiast jechać na wschód, żeby bić się z Sowietami, większość Gruzinów zdecydowała się pomóc Polakom w walce z Niemcami. Po zwolnieniu w 1942 r. z obozu jenieckiego mjr Artemi Aroniszydze wrócił do Warszawy i wstąpił w szeregi AK. Pod...
Źródło: tomaszow.net.pl/forum/viewtopic.php?t=35186
Temat: Maj 1926.
...Niemcom nie spodobała i obaj zostali odesłani na ziemie polskie. Chundadze zaangażował się w zwalczanie antypolskiej propagandy hitlerowskiej wśród jeńców-Kaukazczyków i został rozstrzelany w Warszawie przez Niemców. Kpt. Nanuaszwili, również odesłany do okupowanej Polski, po niedługim czasie został kierowcą w jakichś niemieckich służbach przemysłowych na zachodzie Europy. Do oddziałów gruzińsko-niemieckich wstąpił gen.
Aleksander Koniaszwili. Także Eugeniusz (Szymon) Kobiaszwili służył w oddziałach formowanych przez Niemców. Po wojnie mieszkał w USA. W USA znaleźli się też: Dymitr Szalikaszwili, Jan Nanuaszwili i Jusuf bek Umaszew. W Argentynie: gen.
Źródło: dws.org.pl/viewtopic.php?t=1870
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plartnat.opx.pl